Henna /Lawsonia inermis/ je keř až 4 m vysoký, s malými podlouhlými lístky, který roste hlavně v subtropickém pásmu, například v Íránu, Indii, Pákistánu, Egyptě, Maroku, Libii a Tunisku. Čím vyšší je teplota vzduchu, tím více barviva listy obsahují.

Lístky se otrhají, usuší a rozemelou na velice jemný prášek, který se následně smíchá s vodou a nanese na vlasy a po několika hodinovém působení jim dodá měděný až mahagonový nádech A abychom nezůstali jen u tohoto odstínu, přidáním dalších přírodních barviv, jako třeba heřmánku nebo indiga docílíme celé řady dalších barev – od zlaté blond přes hnědou a kaštanovou až po černou.

Ti, kteří jsou spokojeni s barvou, ale nikoliv s kvalitou svých vlasů, můžou stejným způsobem použít neutrální, tedy bezbarvou HENNU /Cassia italica/.

 

 

Rozdíl mezi HENNOU a chemickými barvamihenna-plant-gorintaku

Rozdíl je v zásadě ten, že chemická barva musí narušit strukturu vlasu, aby do něj pronikla. Proto se může tmavovláska přebarvit na blondýnku a obráceně.

To Henna nedokáže. Ta na každém vlasu vytvoří mikroskopickou vrstvičku, tou vlas natónuje, v závislosti na původní barvě vlasu a nanášeném odstínu Henny. Obarví tedy i šedivé vlasy, ale ty budou mít vždy o něco světlejší odstín než ostatní vlasy. Tato vrstvička vlas zároveň ochrání před vnějšími nepříznivými vlivy, posílí ho a zabrání  jeho dvojení a lámání. Dlouhodobým používáním Henny je výsledný barevný odstín sytější a rozdíl mezi obarvenými šedinami a vlasy s pigmentem je méně znatelný.

 

 

 

 

 

Moroccan-henna-powder-2013-1024x1024Henna barví díky obsahu třísloviny zvané tanin, která je obsažena v listech a váže se s keratinem ve vlasech. Takto vlas obarví, posílí vlasovou cibulku i vlasový stvol, dodá mu pružnost, lesk a objem.

Je přirozeně antibakteriální a proto pomáhá i přivýskytu lupů a obvykle je velmi dobře snášena i osobami, které mají alergii na chemické vlasové barvy.

V dnešní době, díky návratu k přírodním produktům, je i u nás Henna čím dál tím více oceňována pro své jedinečné vlastnosti jako moderní prostředek pro péči o vlasy.